Unit 6 Section 4 : Problems Involving Multiplication

We can use what we have learned over the last three sections to solve some types of problem.

Example Question

In a train there are 6 coaches each with 68 seats and two coaches each with 42 seats.
What is the total seating capacity of the train?

We need to multiply 6 68 and 2 42 and add the answers together.
(6 68) + (2 42) = 408 + 84 = 492 seats

Practice Question
Work out the answer to this question on paper then click on Click on this button below to see the correct answer to see whether you are correct.

What is the cost of 12 lunches, each costing 3.29?

 

Exercises

Work out the answers to the questions below and fill in the boxes. Click on the Click this button to see if you are correct button to find out whether you have answered correctly. If you are right then will appear and you should move on to the next question. If appears then your answer is wrong. Click on to clear your original answer and have another go. If you can't work out the right answer then click on Click on this button to see the correct answer to see the answer.

Do not use a calculator to answer these questions

  1. It costs 9 to go on a school trip. A class of 28 children all go on the trip.
    How much do they pay in total?

  2. Chocolate bars are packed in boxes. Each box contains 24 bars. Mrs Patel buys 8 boxes for the tuck shop.
    How many bars does she buy?
    bars

  3. A train has 8 carriages. There are 52 seats in each carriage.
    How many seats are there on the train?
    seats

  4. A milk crate contains 24 bottles of milk. There are 32 crates on a milk float.
    How many bottles are there on the milk float?
    bottles

  5. Matthew organises a trip to a concert. He buys 32 tickets which cost 35 each.
    How much does he spend on the tickets?

  6. Shamil helps his parents build a patio. It is rectangular. There are 12 slabs along one side and 18 along the other side.
    How many slabs are there in the patio?
    slabs

  7. A burger costs 1.29.
    Find the cost of 10 burgers.

  8. Alex earns 2.54 each day for his paper round.
    How much does he earn in 6 days?

  9. A meal for an adult costs 4.99 and a meal for a child costs 2.25.
    Find the total cost of 2 adult and 4 child meals.

  10. Rope is sold for 1.28 per metre.
    Find the cost of 10 metres of rope.

  11. The price of a carpet is 4.99 per square metre.
    Find the cost of 8 square metres of carpet.

  12. Chain is sold for 2.44 per metre.
    Find the cost of 3.2 metres of chain.

  13. Apples are sold for 1.06 per kilogram.
    Find the cost of 2.4 kilograms of apples.


You have now completed Unit 6 Section 4
Your overall score for this section is
Correct Answers
You answered questions correctly out of the questions in this section.
Incorrect Answers
There were questions where you used the Tell Me button.
There were questions with wrong answers.
There were questions you didn't attempt.
Since these pages are under development, we find any feedback extremely valuable. Click here to fill out a very short form which allows you make comments about the page, or simply confirm that everything works correctly.
Return to the Tutorials Menu

Produced by A.J.Reynolds January 2001