Unit 12 Section 2 : Problems with Arithmetic

In this section we look at problems in practical contexts which can be solved using arithmetic.

Example Questions

(1) Sarah buys 8 ice creams costing 95p each. How much does she spend?

The answer is 8 95p = 760p = 7.60

(2) It takes Paul 22 minutes to wash a car. How many cars can he wash in 1 hour and 50 minutes?

We need to find out how many times 22 minutes goes into 1 hour and 50 minutes.
1 hour and 50 minutes is the same as 110 minutes, so the answer is 110 22 = 5 cars

 

Exercises

Work out the answers to the questions below and fill in the boxes. Click on the Click this button to see if you are correct button to find out whether you have answered correctly. If you are right then will appear and you should move on to the next question. If appears then your answer is wrong. Click on to clear your original answer and have another go. If you can't work out the right answer then click on Click on this button to see the correct answer to see the answer.

Question 1
Sally is given 40 for her birthday. She spends 28.95 on a pair of roller-blades.

How much money does she have left?

Question 2
Clive joins a music club. He has to buy 4 CDs costing 13.99 each.

How much will they cost altogether?

Question 3
A shopkeeper buys 40 cyber-pets at 5.20 each and sells them for 8.00 each.

How much profit does she make altogether?

Question 4
Lollipops cost 5p each from a machine. At the end of the day there is 2.35 in the machine.

How many lollipops have been sold?
lollipops

Question 5
Charlie loves 'Chocnut Bars'. They cost 31p each. She buys 7 bars.

(a) How much do they cost in total?

(b) How much change does she get from a 5 note?

Question 6
Ben and his family are going camping. The camp site fee for their caravan is 18.50 per night.

How much are the fees for the caravan for 14 nights?

Question 7
Elizabeth needs 3.4 metres of material to make her costume for the school play. The material costs 3.20 per metre.

How much does Elizabeth have to pay for her material?

Question 8
Tickets for a school talent show cost 90p each. The total amount paid for tickets is 180.90.

How many tickets were sold?
tickets

Question 9
Tariq raised 26.70 on a 5-mile sponsored walk.

How much was he sponsored for each mile?
per mile

Question 10
Jenny makes some ginger beer. She fills 21 bottles each with 550 ml of ginger beer, and has 360 ml left over.

(a) How much ginger beer did she make altogether, in millilitres?
ml
(b) 1000 ml = 1 litre. What is the same answer in litres?
litres


You have now completed Unit 12 Section 2
Your overall score for this section is
Correct Answers
You answered questions correctly out of the questions in this section.
Incorrect Answers
There were questions where you used the Tell Me button.
There were questions with wrong answers.
There were questions you didn't attempt.
Since these pages are under development, we find any feedback extremely valuable. Click here to fill out a very short form which allows you make comments about the page, or simply confirm that everything works correctly.
Return to the Tutorials Menu

Produced by A.J.Reynolds January 2001